Isı pompası, ısıyı ortamdan ortama taşımak için tasarlanmıştır ve elektrikle çalışan bir sistemdir. Gerekli şartlar sağlandığı taktirde yüksek miktarlarda enerjinin düşük maliyetlerle kullanılmasını ve büyük tasarruf sağlayabilir.

Ülkemizde henüz çok yaygın değildir ancak popülaritesinin yakın zamanda artmasını bekleyebiliriz. Isı pompasının çalışma sistemi evlerimizde kullandığımız klima, buzdolabı vb. cihazlarla neredeyse aynıdır.

ISI POMPASI NE İŞE YARAR

Avrupa ve Amerika’da 1990’larda yaygınlaşmaya başlayan Isı pompaları herhangi bir atık çıkartmazlar, bu nedenle temiz bir ısıtma kaynağı olmak gibi bir avantajı vardır. Isı pompalarının iyi bir dizaynla hiçbir dezavantajı yoktur ancak eğer çok iyi bir dizayn yapılmazsa beklenenden daha fazla elektrik tüketilmesine sebep olur.

ISI POMPASI NERELERDE KULLANILIR

Genellikle ev, otel, iş yerlerinin ısıtılması amacıyla kullanılan ısı pompaları; aynı zamanda havuz ısıtması ve sıcak su ihtiyacınızı karşılama için de kullanılmaktadır. Isı Pompası fosil yakıtlardan bağımsız çalışır ve herhangi bir emisyon açığa çıkarmaz. Bu sebepten ötürü %78’e yakın tasarruf sağlamaktadır.