Hızlı Boylerler serpantin ve klasik tip boylerlerden daha küçük bir hacime ve daha kısa süre içinde sıcak su temini için üretilmiştir. Bu sebepten ötürü 20 yıl zarfında dünya genelinde kullanımı yaygınlaşmaktadır. Ayrıca diğer boyler çeşitlerinde görülen hijyen sorunlarının yaşanmaması nedeniyle hızlı boylerler emaye kaplı veya paslanmaz çelik olarak 2 şekilde üretilmiştir. Ancak emaye kaplı boylerler son zamanlarda paslanmaz çeliğe göre daha yaygındır. Bunun başlıca nedenleri çeliğin maliyeti ve işçiliğindeki zorluluktur.

Neden Hızlı Boylerler?

Hızlı Boylerlerin tercih edilmesindeki sebeplerden birisi de birçok farklı kaynaktan ısı alıp sıcaksu temini sağlamasıdır. Tek ve çift serpantinli, multi spralli, maxi boylerler vs. olmak üzere birçok tipi mevcuttur. Boyler çeşitleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Isı kaynağı olarak; buhar kazanı, sıcak su kazanı, ısı pompası, güneş kölektörü kullanabilmektedir. Unutulmamalıdır ki; hızlı boylerler üretilen sıcak sudan ısı kaybı olmadan %95e varan oranda verim alınmasını sağlamaktadır.